RÓŻE RÓŻAŃCOWE

„Nie ma w życiu problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą Różańca”. s. Łucja

RÓŻANIEC

ŻYWY RÓŻANIEC W ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Różaniec
jest najbardziej popularną modlitwą na świecie.

Do odmawiania różańca zachęcała Matka Boża w objawieniach: w Lourdes, w Fatimie. Zachęcali i zachęcają pasterze Kościoła, zwłaszcza Ojciec Święty Jan Paweł II, papież Franciszek.

Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził Papież Grzegorz XVI w 1832 r. konstytucją Benedicentes Domino. W Polsce praktyki Żywego Różańca stały się znane pod koniec XIX wieku.

Żywy Różaniec jest wspólnotą 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej, wyznaczonej tajemnicy różańca (tzn. Ojcze Nasz
i 10 Zdrowaś Maryjo) i modlitwy w intencjach podanych w czasie comiesięcznego spotkania (opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego). Dzięki temu codziennie odmawiany jest cały różaniec. Na czele każdej Róży stoi zelator.

Żywy Różaniec to także przywileje

Każdy z członków Żywego Różańca może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w:

1. dniu przyjęcia do wspólnoty Żywego Różańca,
  2. uroczystość Narodzenia Pańskiego,
  3. uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego,
  4. uroczystość Zwiastowania Pańskiego,
  5. uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
  6. wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej,
  7. uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi,
  8. święto Ofiarowania Pańskiego.

Członkowie Żywego Różańca uczestniczą w obietnicach Maryi dotyczących tych, którzy odmawiają różaniec, a także są otoczeni modlitwą pozostałych członków zarówno za życia jak i po śmierci.

W naszej parafii istnieje 5 Róż Różańcowych, którym patronują:

1. św. Jan Paweł II – zelator p. Barbara Miklas,
  2. św. o. Pio – zelator p. Helena Buła,
  3. św. s.Teresa Benedykta od Krzyża – zelator p. Jadwiga Lewicka,
  4. św. Józef – zelator p. Alicja Bębenek,
  5. św. s. Faustyna – zelator p. Bożena Miziołek,

Skład róż nie jest pełny więc wszystkich chętnych zapraszamy do włączenia się do modlitwy różańcowej – kontakt bezpośrednio z zelatorami lub księdzem proboszczem, a także w czasie comiesięcznej zmiany tajemnic w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o 7.30.

– w poniedziałek, środę, piątek i sobotę
o 18.00
– we wtorek i czwartek o 7.00